יונתן גורן    1.9.1986-17.5.2019  

יונתן גדל והתחנך ברחובות. בתקופת בי"ס תיכון הוא היה פעיל בצופים, שם התפתחה אהבתו לפעילויות טבע וטיולים וגם נוצרה חברות מיוחדת בינו לקבוצה של כ-15 בנים (לימים "החבר"ה"), שעם הזמן הפכו להיות עבורו חברים "אחים".  מתקופה זו ובמשך ה-18 שנים הבאות, היו נפגשים, מבלים ומטיילים ביחד בכל הזדמנות אפשרית. באלבום המרגש שחיברו לזכרו, לו קראו  "אחינו יונתן", כתבו כך:

"לימדת את הצנועים מה זה צניעות, לימדת את החברים מה זה חברות, לימדת את החיים מה זה לחיות".

על הטיולים והחברות עם יונתן כתב אסף, אחד החברים "אחים"

"מאז שהח'ברה התגבשו כ"ח'ברה" יצאנו ביחד לטייל ולנפוש בערך מיליון פעם.  מטיולים רציניים ברגל בגולן או במדבר יהודה, דרך מסיבות בשישי על שפת הכנרת בתקופת הצבא ועד טיולים בחו"ל – אהבנו פשוט להיות אחד עם השני ולצאת לחוות את העולם. יונתן כמעט שלא פספס הזדמנויות כאלה והיה חלק מרכזי בהן: תמיד שמח לצאת, תמיד עם קוצים בתחת ורצון עז לראות הכל ותמיד תמיד עם פק"ל קפה. הטיולים האלה שילבו שני דברים שיונתן מאוד אהב: טבע ובעיקר זמן איכות עם הח'ברה …  אם היה פויקה לארוחת ערב זה היה תמיד יונתן שהכין אותו בנחישות. יונתן תמיד היה נוכח כל כולו בטיולים האלה שהיו הזדמנות להתעדכן מה קורה בחיים אחד של השני ולהצליח לתפוס שיחות נפש עם יונתן, שאהב מאוד לשתף, לייעץ ולהתייעץ איתנו".

2-negev2

יונתן התגייס לצבא ליחידה קרבית מובחרת, ובהמשך שירת כמפקד צוותים שונים. במהלך השירות רכש חברים טובים נוספים ל"חבר"ה", איתם המשיך לבלות ולטייל בארץ ובחו"ל במשך שנים אחרי שיחרורם.

כשנה אחרי סיום השרות , הוא יצא לטיול הגדול ובילה שנה במזרח הרחוק, כולל ניו זילנד  ואוסטרליה, וחזר עם  תאבון לטיולים נוספים וסקרנות לגבי תופעות טבע. בעקבות זה, עשה תואר ראשון במדעי כדור הארץ, אותו סיים באוסטרליה בתוכנית לחילופי סטודנטים. כשחזר לארץ, התחיל ללמוד לתואר שני (גיאפיסיקה באונ' ת"א), לעבוד כגיאולוג ולהינות מפעילות חברתית מגוונת ומהחיים בתל אביב בכלל. לאורך כל השנים האלה, המשיך כמובן לטייל בארץ ובחו"ל בכל הזדמנות, והספיק לטייל באפריקה, ארה"ב ופעמים רבות באירופה, באין ספור טיולים מסוגים שונים, כולל מספר טיולי טבע מלהיבים.

במהלך השנים, התווספו מעגלי חברים חדשים –  ממילואים, טיולים, לימודים, מידברן ומקומות עבודה.

על החברות עם יונתן כתבו כמה מחבריו מלימודי תואר ראשון – אריק, קוקו, רועי, עידו ובן

"זה כמעט בלתי נתפס, אבל יונתן היה חבר טוב כמעט של כל אחד במחזור שלנו באוניברסיטה. הוא היה מעין חוליה מגשרת בין חבורות שונות ובין אנשים עם אופי שונה. איכשהו כולם הצליחו להתחבר אליו, וכולם נהנו לבלות איתו – בטיולים, בסיורים של האוניברסיטה, בנסיעות לחו"ל, או סתם ביומיום …  בלמידה, בילויים או כדורגל, יונתן היה נוכח כולו בחוויה ותמיד הקדיש את הזמן והאנרגיה שלו לסובבים אותו באותו הרגע".

ליונתן היה מגוון רחב של תכונות ויכולות. הוא אהב ספרים ואירועי תרבות וגם פעילות פיזית. הוא היה אדם רציני, יסודי ושאפתן, אך גם ידע לבלות ולעשות חיים. אבל מעל הכל, היו לו לב ענק ואוהב ואמפתיה עצומה. לחבריו הקרובים אהב לארגן אירועים לימי הולדת ומסיבות רווקים, ולחברי צבא ארגן מפגשי פלוגה כולל ימי זכרון לגבי אינגל, שנהרג בטיול ב-2011 (ושגם לזכרו "מטייל" תרמיל של "משא למסע").  הוא התחבר ל"רוח" מידברן והיה פעיל בתכנון והקמת מספר אירועים, בהם גם השתתף. את כל זה עשה במקביל ללימודים, עבודה, כדורגל, טיולים ועיסוקים נוספים – ותמיד מצא זמן לעזור לחבר בשעת הצורך.

על המפגשים ואירועי זכרון פלוגתיים כתב תם נרקיס, חבר לפלוגה

"יונתן היה מוקד חברתי בכל מקום אשר דרך. הרצון והאופי שלו להשתייכות  היה מעורר השראה. את הצבא סיימנו כבר מזמן אבל משהו בתוך יונתן תמיד הרגיש שלהקת אריות ייעודה לצעוד יחדיו.

גבי, חבר טוב של יונתן, וחלק מפלוגת האריות נהרג כשטייל בניו זילנד. יונתן ראה את הקשר הישיר בין גבי לפלוגת האריות מהצבא והחל לארגן ימי זיכרון לגבי כאשר מהות גדולה מאותם ימים היה מפגש פלוגתי. נערכו ארבעה ימי זיכרון, 4 שנים ברציפות כל פעם בסביבות זמן חג הפסח. אירועי הזיכרון לגבי, ימי המפגש הפלוגתיים, היוו לנו (החברים מהצבא) במה למפגש חברתי והזדמנות לזכור את מי שלא איתנו. יונתן ניצח על אירועים אלו והיה המנוע והמפיק של האירועים. היוזמה, הרצון הבלתי נגמר, והאסרטיביות גרמו לאירועים אלו להצליח. ויתרה מהכל – יונתן נגע בכל כך הרבה אנשים ושמר על קשר עם כל כך הרבה אנשים שרק הוא היה מסוגל להרים אירועים חברתיים כאלה".

ב-14.2.2019, אחרי תקופה לחוצה בכתיבת התזה וסיום לימודיו, יצא יונתן לטייל בדרום אמריקה, כדי להתאוורר ולהתחבר שוב אל הטבע. אחרי 3 חודשי טרקים וחוויות בפטגוניה, הגיע להר געש יאימה. במהלך הטיפוס על ההר, הוא כנראה נפל ונפצע, חולץ אך נפטר כעבור מספר שעות.

בכל טיוליו, יונתן דאג לשמור על קשר עם חבריו דרך תמונות וסרטונים מיוחדים, וגם עקב אחרי תוצאות משחקי הכדורגל של "קבוצותיו"!  ולכל  טיול  טבע, הן בארץ והן בחו"ל, תמיד יצא מצויד בפק"ל לקפה ומאוד אהב לארח חברים ותיקים כחדשים בכוס קפה ושיחה בטבע!